Sude Kurye , acil bir şekilde evrakların ya da farklı bir materyalin gitmesi gereken adrese gönderilmesi gerekebilir. Tam da bu esnada trafikte aşırı derecede bir yoğunluk ve  ya havada yağış görülebilir. Burada devreye girmekte olan express kurye sayesinde, trafiğin yoğunluğuna aldırış edilmeksizin ve havanın yağışlı olmasına da aldırış edilmeksizin adreslere yetişmesi gereken evraklar ve benzeri materyaller tam zamanında yetişebilmektedir.

Moto kurye ile evrak ya da herhangi bir eşya göndermesi gereken firmalar, kendi bünyelerinde çalışan ve alanlarında uzman hale gelmiş olan kuryelerini görevlendirerek son derece hızlı bir şekilde teslimatı gerçekleştirmesini sağlarlar. Bu hizmeti veren firmalar mutlaka karşı taraftan bir talep gelmesini beklerler. Çünkü hiçbir kurye firması gönderilmesi gereken evrakların ya da farklı eşyaların zamanını bilemez ve buna göre hareket edemez. Bu durumları takip etmesi gereken ve teslimat için bilgi vermesi, evrakları teslim alması gereken bireyler evraklara ihtiyaç duyan kişilerdir. Bu nedenle bir teslimatınız olduğu takdirde ve buna acilen ihtiyaç duyduğunuz takdirde, derhal kurye firmalarına sizler haber vermeli, iletişime geçmeli ve bir kurye görevlendirilmesini istemelisiniz.

Aksi takdirde evraklara kavuşmak vaktinden daha sonraya kalarak sorunlu bir sürece neden olabilir. Normal kuryeler işlerini en iyi şekilde yaparak yetişmesi gereken evrak, kağıt, dosya, materyal, eşya ve benzeri şeyleri belli bir süre içerisinde mutlaka yetiştirirler. Gecikmeli olsa da yetiştirirler. Ancak express olarak adlandırılan tamamen acil durumlar için geçerlidir.